Rodina

Rodina a vztahy

Rodina

Jsme stvořeni pro vztahy. Bez druhých by žádná naše činnost neměla smysl. Bavilo by nás vařit jen sami pro sebe? Tvořit jen sami pro sebe? Učit se něco nového, abychom to sdíleli sami se sebou?
Naše touha po vztazích je do nás vložena a logicky nás tedy vede do tvorby společenství.
A tím nejužším a prvním společenstvím je pro nás rodina.  
Jaké jsou její funkce?

„Kromě toho, že je rodina biologicky důležitá pro udržení lidstva, je také jednotkou společnosti. Reprodukuje člověka jako organismus i jako bytost kulturní.“ Takto o rodině píše Oldřich Matoušek v knize Rodina jako instituce a vztahová síť.

Rodina má plnit pět základních funkcí:

  1. Biologickou (reprodukční)
  2. Emocionální (citovou)
  3. Ekonomickou (zabezpečovací)
  4. Výchovnou
  5. Sociální

V ideálním případě je tedy rodina bezpečný přístav, kde do láskyplného prostředí přicházejí na svět děti, mají prostor vyjadřovat a učit se zvládat své emoce a vyrůst tak ve vyrovnané a zdravé dospělé. Od rodičů se jim průběžně dostává podpory, rady a ponaučení, hmotného zabezpečení a pomoci s navazováním vztahů se širší společností.

Je zřejmé, že pokud rodina nefunguje, nefunguje nám společnost. Protože bez zdravých a vyrovnaných lidí schopných navazovat vztahy společnost možná není.

Je logické, že rodina byl ustanovena Bohem, protože on je tím, kdo nás stvořil, dokonale nás zná a ví, co potřebujeme. Proto nám dává pravidla pro život, která naplní naše základní potřeby a vedou k našemu růstu a požehnání.
Jako křesťané se tedy chceme zasazovat a tradiční pojetí rodiny jako trvalého společenství muže a ženy jehož hlavním účelem je založení rodiny a řádná výchova dětí, jak je to definováno v § 1 odst. 1 a 2 zákona číslo 94/1963 Sb., o rodině.

Zde prezentované aktivity a projekty mají za cíl podporovat rodiny a manželství, a tak sloužit naší společnosti. Můžete je kontaktovat, pokud od nich chcete přijmout službu pro svou vlastní situaci, či pokud se do jejich práce chcete nějakým způsobem zapojit.

Propojení ke spolupráci

Pomocí následujícího formuláře můžete přinášet své podněty, zapojit se a kontaktovat zodpovědnou osobu této oblasti. 

Pro odeslání formuláře je potřeba vyplnit všechny požadované položky.
Zpráva odeslána!
Vaše zpráva byla úspěšně odeslána.

Projekty a iniciativy

Zde najdete seznam projektů a iniciativ, do kterých se můžete zapojit:

Aliance pro rodinu

Aliance pro rodinu

Organizace, která lobuje za zájmy českých rodin, protože jejím cílem je země přátelská rodině.

Kurzy o vztazích

Kurzy o vztazích

Úžasné kurzy o vztazích: Manželské večery | Příprava na manželství | Výchova dětí | Výchova teenagerů, kterých se můžete sami zúčastnit nebo je uspořádat.

Aktuálně

Chci se zapojit

Měj přehled a přidej se ke spolupráci a setkávání křesťanů.

Přidej se Podpoř projekt